آدرس کانال تلگرام موسسه @iihsep74 واحد صنعتي آلاينده جديد در پايش صنايع استان تهران شناسايي شد
تاریخ ارسال : 1394/4/3

تهران - ايرنا - مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران گفت: امسال با پايش بيش از يک هزار واحد صنعتي استان تهران، 74 واحد صنعتي، توليدي و خدماتي آلاينده جديد شناسايي و در فهرست صنايع آلاينده قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ايرنا، محمدهادي حيدرزاده روز سه شنبه در برگزاري نخستين نشست کارگروه کاهش آلودگي هواي تهران در سال 94 افزود: منشا بروز گرد و غبار و ذرات معلق هوا، خشکسالي و کانون هاي گرد و غبار استاني در دشت ملارد، شهريار و همچنين خشک شدن تالاب هاي اطراف تهران است.

حيدرزاده با اشاره به اينکه سهم منابع ثابت در ميزان آلودگي هوا کمتر در نظر گرفته مي شود، گفت: در نظريه جديد سهم منابع ثابت نسبت به مدل قبلي که مربوط به سالهاي گذشته است تغيير يافته است و بايد فاکتورهاي جديدي در اين موضوع در نظر گرفته شود.

وي افزود: در حال حاضر صنايعي به صورت نقطه اي مستقر هستند که چندين برابر يک خودرو و ديگر منابع آلاينده متحرک، آلودگي ايجاد مي کنند.

حيدرزاده اضافه کرد: در پي دريافت گزارش هاي مردمي مبني بر اينکه برخي از صنايع، شاخص هاي زيست محيطي را بعد از ساعات اداري رعايت نمي کنند، مسوولان اين اداره کل را بر آن داشت تا طرح گشت و پايش شبانه صنايع استان تهران را برنامه ريزي و اجرا کند.

وي با اشاره به اينکه دو مرحله اين برنامه در سال گذشته اجرا شده است گفت: مرحله سوم از ابتداي ارديبهشت تا 19خرداد امسال همزمان با هفته زمين پاک در 19 محور بر مبناي استقرار صنايع در سطح استان تهران پايش شد.

حيدرزاده افزود: در اين مرحله 80 اخطاريه زيست محيطي رفع آلايندگي، يک مورد پلمب و 33 مورد نمونه برداري حاصل از گشت و پايش بيش از يک هزار واحد صنعتي، توليدي و خدماتي استان تهران صورت گرفت.

مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران از آغاز فاز جديد طرح گشت و پايش شبانه صنايع استان در بعد از ماه مبارک رمضان خبر داد.

در اين نشست معاون نظارت و پايش اداره کل حفاظت محيط زيست استان تهران نيز گفت: بر اساس پايش هاي شبانه و تجزيه و تحليل انجام شده، وجود کوره هاي زغال گيري و اقدامات غيراصولي اين واحدها از منابع ديگر آلودگي هواي تهران است.

محمد رستگاري افزود: علاوه بر اين، سوزاندن زباله و ضايعات توسط واحدهايي که به طور غيرمجاز اقدام به جمع آوري اين ضايعات مي کنند از ديگر موارد آلودگي هواي کلان شهر تهران است.

رستگاري با بيان اينکه سوزاندن ضايعات چوبي حاصل از باقيمانده فعاليت کارگاه هاي نجاري از ديگر موارد آلايندگي هواي تهران است گفت: نتايج بدست آمده از سوزاندن باقيمانده محصولات خشک شده اراضي کشاورزي و همچنين سوزاندن لاستيک هاي مستعمل در اطراف تهران از ديگر منابع آلوده کننده در کنار منابع ثابت هستند.