آدرس کانال تلگرام موسسه @iihsepمرگ گونه‌هاي گياهي و جانوري ارمغان آتش‌سوزي جنگل‌ها
تاریخ ارسال : 1394/4/2

دولت بهار: رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان شاهرود از آتش سوزي جنگل‌ها و مراتع به عنوان يکي از چالش‌هاي مديريت عرصه‌هاي منابع طبيعي در اين شهرستان ياد کرد و گفت: حريق سبب از بين رفتن گونه‌هاي گياهي و جانوري، تخريب و کاهش حاصلخيزي خاک، مستعد شدن عرصه براي حرکت سيلاب‌هاي ويرانگر و کاهش ارزش تفرجگاهي جنگل‌ها و مراتع و خسارات اقتصادي ناشي از آن مي‌شود.

به گزارش دولت بهار به نقل از خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه سمنان، حسين شوکتي‌نيا در جمع خبرنگاران با بيان اين‌که حفاظت از عرصه‌هاي منابع طبيعي بسيار دشوار است اظهار کرد: يکي از چالش‌هاي اين اداره در مديريت عرصه‌ها، آتش سوزي است. آتش سوزي از عوامل ويراني منابع طبيعي است و منجر به خسارت جبران ناپذيري در طبيعت مي‌شود.

شوکتي‌نيا بيان کرد: حريق سبب از بين رفتن گونه‌هاي گياهي و جانوري، تخريب و کاهش حاصلخيزي خاک، مستعد شدن عرصه براي حرکت سيلاب‌هاي ويرانگر و کاهش ارزش تفرجگاهي جنگل‌ها و مراتع و خسارات اقتصادي ناشي از آن مي‌شود.

وي با بيان اين‌که وسعت منابع طبيعي شاهرود بسيار گسترده است، اضافه کرد: اين اداره از حدود چهار ميليون هکتار عرصه هاي منابع طبيعي، حفاظت و صيانت مي‌کند.

رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان شاهرود ادامه داد: همزمان با فرا رسيدن فصل گرما و حضور گردشگران در عرصه‌هاي طبيعي وظيفه ماموران حفاظتي اين اداره دو چندان مي‌شود.

به گفته وي، برخورداري از اقليم‌ها و گونه‌هاي گياهي بسيار متنوع از ويژگيهاي منحصر به فرد شهرستان است که در هر يک از مناطق جلگه‌اي و کوهستاني مناظر طبيعي و شگفت‌انگيز بسياري خلق کرده است.

شوکتي‌نيا با بيان اين‌که يکي از وظايف بسيار مهم اداره منابع طبيعي و آبخيزداري بر اساس قوانين و مقررات حفظ و حراست از اين منابع حياتي و ارزشمند است، گفت: در اين ارتباط تمام نيروها و خصوصا نيروهاي حفاظتي مستقر در بخش‌هاي تابعه، کار حفاظت از عرصه‌هاي منابع ملي که از گستردگي بالايي برخوردار است را با عشق و علاقه وافر انجام مي‌دهند.

وي اضافه کرد: اين نيروها در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قبيل قطع درخت، بوته‌کني در مراتع، آتش سوزي و موارد ديگر با جلوگيري از بروز اين موارد برابر مقررات و ضوابط ، انجام وظيفه کرده و متخلفان را تحت پيگرد قانوني قرار مي‌دهند.

رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان شاهرود ادامه داد: با توجه به اهميت و حساسيت موضوع، حفظ و حراست از عرصه‌هاي منابع طبيعي همواره در اولويت امور اجرايي اين اداره قرار دارد که آثار مثبت آن در اقصي نقاط اين شهرستان ، ملموس است.

وي به گردشگران توصيه کرد: براي استفاده بهينه از اين مناطق نکات ايمني و زيست محيطي لازم را رعايت کنند .

شوکتي نيا از گردشگران خواست، در صورت روشن کردن آتش از خاموش شدن کامل آن قبل از ترک منطقه اطمينان حاصل کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف بلافاصله موضوع را از طريق شماره تلفن 24-02332222023 و تلفن گوياي 1504به اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان و استان گزارش دهند.