آدرس کانال تلگرام موسسه @iihsepخيمه گرد و خاک در شمال استان/ توفان شن، ادارت زهک را تعطيل کرد
تاریخ ارسال : 1394/4/2

وزش توفان شديد همراه با خرد و خاک موجب تعطيلي ادارات شهرستان زهک شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعي عصرهامون، وزش توفاني شديد بخش هاي شمالي سيستان و بلوچستان را در نورديد و سرعت آن در شهرستان زهک 58 کيلومتر و در شهرستان زابل 74 کيلومتر بر ساعت است اما غلظت ريزگردهاي معلق در شهرستان زهک به علت نزديکي به بستر خشک درياچه هامون تنفس را براي مردم اين شهر سخت کرده است.
حجم گردوخاک به حدي است که ديدافقي به شدت کاهش پيدا کرده است و باد شديد نيز موجب بروز مشکلاتي در عبورومرور شهروندان شده است.
اربابي مديرکل مديريت بحران سيستان و بلوچستان گفت : غلظت ريزگردها در منطقه به حد بحران رسيده و در زمان حاضر 488 ميکروگرم بر متر مکعب است.
وي افزود : هم اکنون شعاع ديد در زابل 5 کيلومتر و در زهک 400 متر است.
ملاشاهي کارشناس پيش بيني اداره کل هواشناسي سيستان و بلوچستان هم گفت : اين شرايط تا ساعات اوليه روز پنجشنبه در منطقه حاکم خواهد بود و غلظت ريزگردها در حاشيه درياچه خشک هامون همچنان بحراني است .
وي گفت : اين شرايط جوي موجب وزش باد نسبتا شديد در نيمه شرقي استان يعني زاهدان ، ميرجاوه ، خاش ، سراوان ، سيب و سوران و مهرستان و در برخي ساعات بزمان و دلگان مي شود.
گفتني است معصومه ابتکار رئيس سازمان محيط زيست که در ماه هاي گذشته انتقادات زيادي از طرف مردم سيستان و بلوچستان متوجه وي شده است در اظهاراتي عجيب گفته بود: در موضوع گرد و غبار هيچ مسئولي نمي‌تواند به مردم وعده دهد که اين مشکل تا چند سال آينده حل مي‌شود و مردم بايد با مشکل گرد و غبار کنار بيايند.